Ajută-ne să facem o fântână!

Activități Iunie 24, 2019

Pentru vara aceasta, comunitatea noastră și-a propus să realizeze un proiect de mult timp așteptat: o fântână!

UPTATE: pentru ca multe persoane ne-au solicitat contul bancar pentru eventuale donații dedicate construcției fântânii, transmitem datele mai jos.

Titular Cont: Parohia Sf. Împărați Constantin și Elena Săcărești

Cont IBAN: RO68BTRLRONCRT0250359701

Banca Transilvania

sau contul parintelui paroh (la mentiuni, va rugam sa specificati ca suma este dedicata constructiei de fantana)

Titular Cont: Cosmin Brinza

Cont IBAN: RO10INGB0000999901158814

ING Bank

___________________________________________________________

Biserica noastră încă nu are o sursă de alimentare cu apă, fapt ce îngreunează activitatea liturgică, treburile gospodărești și misiunea (din casa) socială.

Proiectul nostru are 3 pași:

1. Sondare pentru a identifica sursa de apă - cost aproximativ 300 lei;
  2. Executarea fântânii - cost aproximativ 6000 lei;
  3. Racordarea bisericii și a casei sociale la apă - cost aproximativ 5000 lei.

Cost total aproximativ: 11.300 lei

Comunitatea noastră, formată din 62 de familii, alături de sprijinul altor prieteni ai parohiei, a reușit să strângă până acum suma de 5746 lei.

Având în vedere faptul că:

• o sursă de apă este necesară unei biserici care strânge în jurul ei o comunitate de oameni,
  • această comunitate are voință, dar majoritatea fiind bătrâni, puterea financiară este extrem de limitată,

căutăm oameni cu inimă mare care să ne ajute în acest demers!

Dacă doriți să ne sprijiniți, puteți afla mai multe detalii sunând la numerele de telefon 0746936969 / 0756333890 (Pr. Paroh Cosmin Brînză) sau puteți veni direct la noi, la parohie, să vedeți pe viu necesitatea demarării unui astfel de proiect.

Mulțumim!

Pr. Cosmin

Citește alte articole despre: fantana, casa socială, biserica