Avem 5 elevi cu media peste 9 și doar 2 burse. Ajută-ne să îi ajutăm pe toți!

Anunțuri / comunicate Octombrie 7, 2020

Parohia „Sf. Împărați Constantin și Elena” din satul Săcărești, comuna Cucuteni, județul Iași desfășoară în perioada 1 - 30 octombrie 2020 o campanie de strângere de fonduri pentru elevii merituoși din comunitate, prin programul de burse „Sf. Antim Ivireanul”. Bursele, în valoare de 200 lei, se oferă lunar pe parcursul anului școlar pentru asigurarea nevoilor educaționale ale copiilor și pentru încurajarea lor de a spori la învățătură.

„Programul are în vedere sprijinirea unui număr de 5 elevi cu rezultate bune la învățătură. Prin contribuția unor donatori inimoși, doi copii se vor bucura deja de bursă. Rămâne ca pe parcursul lunii acesteia să strângem suma necesară și pentru ceilalți trei copii. Ajutorul pe care vrem să îl oferim are rolul de a-i încuraja să învețe din ce în ce mai bine, să îi determine să își continue studiile, să se gândească deja la ce facultate vor să studieze și ce carieră vor dori să aleagă. Acești 200 de lei destinați fiecărui copil reprezintă o șansă pentru ei, mai ales în aceste vremuri incerte. Oamenii care vor dori să investească în acești tineri vor avea mulțumirea că au ajutat tineri excepționali să își exploateze maximul de calități și potențial”, a declarat preotul paroh Cosmin Brînză.

Lista copiilor propuși pentru Programul de burse „Sf. Antim Ivireanul”:

1. Bianca Cârțan, clasa a 10-a, vărsta 15 ani, media generală pe anul școlar 2019 - 2020: 9,44 (bursă primită din partea ATOR Iași);
  2. Larisa David, clasa a 6-a, vârsta: 12 ani, media generală pe anul școlar 2019 - 2020: 9,32 (bursă primită din partea ATOR Iași);
  3. Ionela David, clasa a 11-a, vârsta 16 ani, media generală pe anul școlar 2019 - 2020: 9,21;
  4. Rebeca Tun, clasa a 6-a, vârsta: 12 ani, media generală pe anul școlar 2019 - 2020: 9,02;
  5. Ciprian Lupu, clasa a 4-a, vârsta 10 ani, media generală pe anul școlar 2019 - 2020: FB.

Persoanele care doresc să îi ajute pe acești tineri o pot face prin oferirea unor donații care să acopere costurile necesare  burselor în contul bancar, folosind mențiunea: „scoala”:

Cont Bancar: RO41BTRLRONCRT0250359702

Titular Cont: Parohia Sf. Împărați Constantin și Elena Săcărești

Date de contact: Pr. Cosmin Brînză / Tel. 0746936969 / E-mail: cosmin_brinza@yahoo.com

Citește alte articole despre: burse, elevi, ajutor